O nas

Nowi bohaterowie na stateczniku SP-ENX!

Opublikowane dnia: 01.09.2018

Nowi bohaterowie na stateczniku SP-ENX!

Wczoraj, 30.08, zmienione zostały sylwetki bohaterów lotniczych na stateczniku SP-ENX. Przez najbliższe miesiące latać będziemy z Franciszkiem Żwirką i Stanisławem Wigurą! Te dwie,  wybitne lotnicze osobistości stały się częścią uroczystego upamiętnienia 100-lecia Niepodległej Polski, a tym samym setnej rocznicy latania w niepodległej Polsce!

Przybliżmy zasługi tych niezwykłych pilotów:

Por. Franciszek Żwirko – pilot Wojska Polskiego oraz wybitny pilot sportowy. W 1932 roku, razem ze Stanisławem Wigurą, zdobył puchar międzynarodowy dla Polski w prestiżowych zawodach „Challenge”. Na pamiątkę tego wydarzenia, obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego, przypadające na 28 sierpnia. Zarówno w wojsku, jak i w trakcie zawodów lotniczych doceniany był za swoje umiejętności i opanowanie. 

Stanisław Wigura – polski konstruktor, inżynier i lotnik. W 1927 roku założył zespół konstrukcyjny RWD, który rok później zaprezentował pierwszy samolot sportowy, RWD-1. Jego przyjaźń ze starszym o 6 lat Franciszkiem Żwirką, zaowocowała wieloma sportowymi sukcesami i rekordami lotniczymi. Stanisław Wigura w znaczącym stopniu przyczynił się do rozwoju lotniczej myśli technicznej.

Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zginęli razem w wypadku lotniczym, w 1932 roku, w okolicach Cieszyna, w trakcie lotu do Pragi. Przyczyną wypadku było oderwanie się skrzydła samolotu RWD-6 podczas burzy. Ten lotniczy duet wpisał się wielkimi literami w historię Polski i jesteśmy dumni, że możemy upamiętnić tych bohaterów na stateczniku naszego SP-ENX!

Copyright Enter Air 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania.